Žmonių atranka pagal smegenis [protą]

Žmonių atranka pagal smegenis [protą]

Šūkiui „Ein Volk, ein Reich, ein Fuhrer„ (liet. „Viena tauta, viena valstybė, vienas vadas“) tapus tarpukario Vokietijos gyventojų realybe, bei nacistams pradėjus siautulingai skleisti idėjas apie išskirtinę rasę (arijus), su išskirtiniais gebėjimais, ne taip seniai pasaulio žemėlapyje atsiradusi Sovietų Rusija niekaip negalėjo ramiai sėdėti ir stebėti šią nacistų propagandą. Visuotinė lygybė, brolybė ir vienybė – štai tas saldainio popieriukas, kurio dėka „čiapajavų“ vedami raudonieji legionai turėjo paskleisti raudonąją doktriną po visą Žemės rutulį. Išskirtinumas, kaip reiškinys, Sovietų Rusijoje galėjo gyvuoti nebent tik komunistinę lyginant su kitomis doktrinomis ir komunistinę pateikiant kaip išskirtinę, unikalią ir pačią nuostabiausią.

1930-iais iškilus rusų mokslininkas I. N. Filimonovas (И. Н. Филимонов), puikiai atlikęs Tarybų valdžios užsakymą, įrodė, kad nėra ir negali būti jokios super tautos (rasės) savo sugebėjimų prasme (suprask, tautos su super smegenimis neegzistuoja). Visos tautos yra tuo pačiu panašios ir skirtingos, turinčios kažkokių charakteringų bruožų savo protinių sugebėjimų prasme, bet nė viena tauta neturi aiškių ir išskirtinių protinio dominavimo bruožų. Mokslininko tyrimas buvo paskelbtas ir Vokietijoje, siekiant, kad vokiečiai praregėtų ir baigtų panegirikas apie savo išskirtinumą.

Po straipsnio paskelbimo Vokietijoje, smegenų tyrimai nebuvo nutraukti, o tęsiami toliau. Maskvoje buvo net įkurtas garsusis „Smegenų institutas“, kurio viena iš archi-svarbių užduočių – ištirti didžiojo proletarų vado Vladimiro Iljyčiaus Lenino smegenis, bei visiems ir visiems laikams įrodyti, kad jo smegenys yra pranašesnės, nei visų kitų žmonių.

Įrodinėjant tautų lygybę ir tam tikra prasme tą sugebėjus įrodyti, šalutiniu tyrimo rezultatu tapo labai intriguojanti ir vargiai Sovietų valdžiai paranki informacija apie tai, kad visi žmonės, atskirų individų lygmenyje, yra iš esmės skirtingi. Visų žmonių smegenys yra unikalios ir dažnai net labai skirtingos savo vidine struktūra. Šios idėjos užuomazgos gimė dar prieš kelis šimtus metų, bet iki XX amžiaus nebuvo atlikta jokių empirinių tyrimų bandant tą pagrįsti. O ir pati idėja buvo iš esmės atmetama, manant, kad kas jau kas, bet visų žmonių smegenys yra vienodos.

Smegenų masė varijuoja nuo 1000 gramų iki 2000 gramų (!), o jų vidinė struktūra, susidedanti iš beveik 300 skirtingų struktūrinių vienetų, kiekvieno žmogaus atveju yra unikali. Tai ką per amžius žmonija vadino „charakteriu“, „talentu“, „individualumu“ pasirodė skirtingos smegenų struktūros išdava. 1995 metais pagamintas IBM ir 2013 metais Apple – tai du kompiuteriai, bet labai skirtingi savo galimybėmis. Su žmonių smegenimis situacija panaši.

Žmogaus polinkiai, pomėgiai, jo sugebėjimai ir galimybės didžiąja dalimi yra apsprendžiami gimimo metu (tiksliau – embriono vystymosi laikotarpiu), kai formuojasi smegenų struktūra. Vėliau, vaikui gimus, pakeisti jau nieko neįmanoma. Galima suaktyvinti ir išlavinti įgimtus talentus, bet neįmanoma išvystyti jų dirbtinai. Jeigu atitinkamos smegenų struktūrinės dalys, atsakingos už, pavyzdžiui, muzikinius gebėjimus nėra išvystytos – gali vaiką statyti nors ir ant galvos, bet su muzika susijusioje srityje jam jokia šviesi ateitis negresia. Dar daugiau, žmogus, verčiamas veikti srityje, kuriai jo smegenys nepritaikytos, ne tik, kad nieko ypatingo nepasieks, bet ir jaus begalinę vidinę kančią.

Dėl tokios smegenų struktūrinės įvairovės daugelis žmonių vienas kito suprasti negali iš esmės. Jeigu žmogaus regėjimo pojūčius aptarnaujantys smegenų centrai yra išvystyti, o pas kitą – ne, antrasis žiūrėdamas į Matiso paveikslą niekada negalės pamatyti ir pajusti to ką mato ir jaučia pirmasis. Skirtingų smegenų struktūrų žmonės, galima sakyti, yra priskirtini net skirtingiems Homo sapiens sapiens porūšiams. Smegenys, kurių masė 1800 gramų ir smegenys, kurių masė 900 gramų – jas sudarančių neuronų skaičiumi skiriasi šimtus kartų, kas vieno žmogaus sugebėjimus padaro sunkiai palyginamus su kito. Nors, teisybės dėlei reikia pastebėti, kad smegenų masė su konkrečiais gebėjimais toli gražu ne visada koreliuoja. Bet daugumoje atveju didesnių smegenų savininkai turi daugiau „pilkosios masės“ ir iš smegenų išspaudžia daug daugiau „garo“, nei jos turintieji mažiau. Todėl homogeninė, išsilavinusi, kultūringa, puoselėjanti ir aukštinanti panašias vertybes, mąstanti aukštosiomis materijomis visuomenė – tik gražus mitas.

Grįžtant prie draugo Lenino, pastebėtina, kad tiriant jo smegenis jokių jų išskirtinumų nepastebėta. Dar daugiau, savo mase ir struktūra vado smegenys rodė, kad tai buvo mažiau, nei vidutinių gebėjimų žmogus. Skamba paradoksaliai, sutikite, kad tokios visa griaunančios revoliucijos vedlys tebuvo eilinė vidutinybė (protinių gebėjimų prasme). Bet kokiu tada būdu jam pavyko iškilti į tokias socialines-politines aukštumas? Atsakymas paprastas ir kiekvienas mes jį sąmoningai ar ne – žinome (ar gal nujaučiame?).

Žmogus – tai visų pirma, gyvulys. Ne veltui skaitant Džordžo Orvelo (George Orwell) nemirtingą kūrinį „Gyvulių ferma“, visomis kūno ląstelėmis jauti, kad pasakojimas ne apie kiaules ir arklius, o apie mus, apie žmones. Ir seniausias bei, pavadinkime, įtakingiausias žmogaus smegenų centras valdantis mus kiekvieną mielą dieną instinktų lygmenyje, yra gyvuliškos prigimties. Atliekant minėtus tyrimus buvo išskirti trys pagrindiniai instinktai:

1. Valgyti;
2. Daugintis;
3. Dominuoti.

Pirmi du – atskiro paaiškinimo nereikalauja. O trečiasis apima bet kokios formos ir turinio norą, bandymą, siekį, svajonę apie bet kokį išskirtinumą, kuris gali būti pasiekiamas bet kokioje srityje ir bet kokiomis formomis. Aiškiausias ir akivaizdžiausias dominavimo pasireiškimo baras – tai politika. Homo sapiens sapiens reinkarnavęsis į „Politiką sapiens“, pavirsta į išskirtinę padėtį užimantį žmonių visuomenės subjektą, kuriam, tiesiai tariant, galimybės ėsti ir daugintis atsiveria neišpasakytos. Būtent šie trys instinktai sudaro žmonių visuomenės stuburkaulį ir varomąją jėgą.

Likusioji žmogaus smegenų dalis, kelis kartus didesnė nei „gyvuliškoji“, daro mus tikraisiais žmonėmis, leidžia skrieti minties galios, išradimų, progreso greitkeliu, bet deja, ji nesugeba nustelbti gyvuliškosios smegenų dalies, kas žmonių visuomenėje leidžia klestėti tokioms vidutinybėms, su puikiai išplėtotu dominavimo instinktu, kaip Iljyčius. Tokio paradokso priežastis banali – energija.

Smegenys, kurios paprastai sudaro tik kelis procentus visos kūno masės, suvartoja nuo 10 iki 25 procentų visos organizmo pagaminamos energijos. Kitaip tariant, smegenys – tai „Lesto“ svajonė, tikras energetinis monstras. Visos ilgos žmonijos evoliucijos metu maisto vis trūko ir todėl kilogramo svorio organizmo dalelė, ryjanti vos ne ketvirtadalį visos energijos, buvo tikru žmogaus išlikimo instinktų siaubu. Atitinkamai žmogaus smegenys prisitaikė veikti taip, kad gyvuliškoji dalis, kuri eikvoja mažiau energijos ir tiesiogiai veikia žmogaus išlikimo srityje, naudojama dažnai ir iš esmės apsprendžia pagrindinę žmogaus elgesio trajektoriją. O likusioji dalis nėra organizmo naudojama pastoviai.

Atkreipkite dėmesį, kad įtemptai mąstant, papuolus į stresinę situaciją, kai mintys skrieja nežmonišku greičiu, jūs labai greitai pavargstate, tikriausiai užsinorite valgyti, visa savo esybe norite drėbtis į minkštą fotelį ir tiesiog žiopsoti pro langą. Mūsų smegenys visomis priemonėmis stengiasi taupyti energiją ir pernelyg ilgai nelaikyti „įjungtos“ tos jų dalies, kuri daro mus žmonėmis, bet tuo pačiu gali privesti prie pražūties, nes neribotas jų veikimas ir neribotas energijos eikvojimas gali privesti žmogų prie mirties.

Pamatinis siekis taupyti energiją ir žmonijos evoliucijos vingiai, kai iš visuomenės buvo išstumiami tiek pernelyg protingi, tiek pernelyg kvaili ir nekontroliuojami, privedė prie to, kad žmonių visuomenėje dominuoja vidutinybės, kurie labiau naudojasi gyvuliškąja smegenų dalimi, nei žmogiškąja. Nors tai ir labai subjektyvus vertinimas, bet pasižiūrėjus į daugelį politikų susidaro įspūdis, kad jų protiniai gebėjimai tikrai yra apverktini, nors tuo pačiu turimi instinktai, leidžiantys dominuoti ir siekti naudos – puikiai išvystyti.

Deja, bet tokios vidutinybės tegali geriausiu atveju tik kopijuoti genialių asmenybių sukurtus, išrastus, išmąstytus dalykus, bet negali jų išmąstyti pačios. Kitaip tariant, šviesi žmonių ateitis, realus žmonijos progresas tegali vykti tik dėka itin retai gimstančių tikrų genijų, galinčių žmonijai pasiūlyti iš esmės naujus sprendimus, o ne tik jau esančių objektų kopijas, tame tarpe ir pseudo naujus dalykus, kurie tėra tik jau egzistuojančių apjungimo rezultatas, kas neleidžia kalbėti apie iš esmės naujo objekto sukūrimą.

Žinodami, kad žmonių smegenys tarpusavyje gana ženkliai skiriasi ir žmogaus sugebėjimai yra nulemti jo smegenų struktūros, galime tuo pasinaudoti – atrinkinėti žmones pagal jų smegenų sandarą. Nesiimu spręsti kiek realios tokios galimybės, bet teoriškai tą padaryti galima.

Rusijos mokslininkas Sergejus V. Saveljevas (Сергей Вячеславович Савельев), profesorius, biologijos mokslų daktaras, dirbantis Maskvos Žmogaus morfologijos institute, siūlo taikyti žmonių atrankos pagal smegenų struktūrą metodiką. Šio mokslininko teigimu, tikram genijui (t.y. žmogui, kuris turi unikalią smegenų struktūrą, įgalinančią jį tam tikroje srityje ar srityse sukurti kažką iš esmės naujo) prasimušti mūsų visuomenėje yra beprotiškai sunku. Užtenka pasižiūrėti į tai kas darosi mokyklose. Gabiam, pilnai mokslui atsidavusiam mokiniui neretai tenka kęsti pašaipas, patyčias ir patirti nenorą su juo bendrauti.

Dėl kokybiškai kitokio genijaus mąstymo, apribojimai ir taisyklės, priimtinos didžiajai daugumai eilinių smegenų savininkų, genijui gali atrodyti beprasmėmis, o jei toks žmogus neišmoksta dar vaikystėje imituoti jį supančių aplinkinių žmonių socialinių normų laikymosi, jo galimybės išnaudoti jame glūdinčius talentus gali būti nerealizuotos. Net ir super smegenų savininkai be atitinkamo išsilavinimo, žinių, galimybių – negali pasiekti jokių profesinių aukštumų. Kaip ir eilinių smegenų turėtojai – net ir turėdami pačias geriausias sąlygas, išsilavinimą ir t.t. nieko stebinančio nesukurs, kad ir dėdami beprotiškas pastangas.

Minėto mokslininko nuomone, žmonijos technologinis išsivystymas jau beveik leidžia pagaminti įrangą, kurios dėka galima būtų skanuoti žmogaus smegenis ir gautos informacijos pagrindu atlikti žmonių atranką pagal smegenų struktūrą, nukreipiant konkretų žmogų į jam labiausiai tinkančią veiklos sritį.

Žmonių atranka pagal pačios visuomenės nustatytus kriterijus vyksta ir dabar, tik skirtumas nuo siūlomos tvarkos yra tas, kad dabar egzistuoja iliuzija, jog ir melžėja gali lengvai tapti profesoriumi, jeigu tik labai pasiseks. Be to, dabar egzistuoja ir tiesiog klesti socialiniai mechanizmai, kurie itin vidutiniškų gebėjimų žmones pakelia į tikras aukštumas, sakykime vien tik todėl, kad tokio žmogaus giminės yra įtakingi ir turtingi žmonės. Jeigu žmogaus socialinis statusas priklausytų tik nuo jo realių sugebėjimų, tai gali būti, kad žmonijos progresas (technologijos, socialiniai-ekonominiai procesai ir kt.) skrietų kosminiu greičiu. Bet tai tik prielaida. Nežinia ar iš viso galima atlikinėti tokią dirbtinę žmonių atranką ir tokiu būdu žmonijos istoriją pakreipti nauja linkme.

Jeigu sudomino ši tema, plačiau galite apie ją paskaityti – С.В. Савельев „Изменчивость и гениальность“, ВЕДИ, 2012, ar kitose šio mokslininko knygose, ar internete prieinamuose straipsniuose.

Šaltinis: Rytis Valančiauskas http://www.sarmatas.lt/05/zmoniu-atranka-pagal-smegenis-prota/